Festival súčasnej literatúry v Košiciach - LiKE

Od roku 2015 je festival LiKE neoddeliteľnou súčasťou Košíc. Na začiatku
festivalu stála myšlienka, že Košice sú známe svojou veľmi bohatou
literárnou tradíciou a pôsobí tu množstvo jednotlivých literárnych
aktérov, nielen v Košiciach, ale aj v okolí. Našim cieľom bolo spojiť
tieto iniciatívy pod jednu hlavičku a zorganizovať dvojdňovú literárnu
„fiestu“. Od začiatku boli medzi spoluorganizátormi festivalu košické
Artforum, Literárne informačné centrum a občianske združenie
literarnyklub.sk spolu s ďalšími košickými subjektmi.

Každoročne sa na festivale prezentujú domáci aj zahraniční autori a
autorky. Okrem literatúry sa však na festivale môžu návštevníci stretnúť
aj s pestrým hudobným programom a na svoje si prídu aj tí najmenší.

PROGRAM

Piatok, 24. september 2021

diskusia + čítanie

17:00 / Artforum
LENTIKULAR: viacrozmerná poézia

17:00 / Artforum
LENTIKULAR: viacrozmerná poézia

Diskusia a autorské čítanie autorov a autoriek edície súčasnej poézie Lentikular vydavateľstva BRAK. Predstavia sa Martin Melicherčík, Michal Baláž, Richard L. Kramár a Erik Šimšík. Moderuje Michal Tallo.

diskusia + čítanie

18:00 / Artforum
Drsná škola

18:00 / Artforum
Drsná škola

Autori americkej drsnej školy používali prudký drsný dej plný násilia, vyrozprávaný priamym štýlom bez zbytočných štylistických príkras a zbavený všetkých zbytočných opisov. Existuje slovenská drsná škola?
Účinkujú: Jana Micenková, Agda Bavi Pain a Milo Janáč
Moderuje: Mária Klapáková

koncert

19:00 / Tabačka, Veľká sála
BURGR / ŠTRPKA

19:00 / Tabačka, Veľká sála
BURGR / ŠTRPKA

Jedna z najvýraznejších a najvýznamnejších osobností domácej alternatívnej scény Ľubomír Burgr začiatkom roka vydal nový album. Ten je výsledkom tvorivej spolupráce a dialógu s básnikom, textárom a dnes už žijúcou legendou Ivanom Štrpkom. Osem textov, dotýkajúcich sa samotnej podstaty ľudského bytia, z ostatnej zbierky Kam plášť, tam vietor boli skutočnou výzvou na zhudobnenie. Ľubo Burgr sa tejto výzvy zhostil s bravúrou a hravosťou jemu vlastnou. Jednotlivé skladby sú precízne skomponované, dokonale premyslené a vyžaruje z nich jedinečná emotívna sila. Na druhej strane skladbám nechýba invencia, prepotrebný nadhľad a akýsi špecifický šarm, ktorý je pre Burgra priam poznávacím znamením.

gitara: D. Hurtuk
bicie: D. Burgr
basgitara: J. Šarišský
spev, klávesy: Ľ. Burgr

koncert

20:30 / Tabačka, Veľká sála
CHIKI LIKI TU-A

20:30 / Tabačka, Veľká sála
CHIKI LIKI TU-A

Chiki liki tu-a je slovenská alternatívna skupina, ktorá vznikla v Prešove v roku 1995. Kapela v súčasnosti pozostáva z basgitaristu / speváka Martina Višňovského, gitaristu Ľuboslava Petrušku a bubeníka Tomáša Višňovského. Chiki liki Tu-a odohrali cez 1400 koncertov v 15-tich krajinách Európy. V roku 2016 získali ocenenie Radio_Head Awards v kategórii album roka za nosič Slzy tvý mámy, Šedivý a spol.

SOBOTA, 25. september 2021

detský program

10:00 / Kino Úsmev, divadlo
ÚTEK

10:00 / Kino Úsmev, divadlo
ÚTEK

Inscenované čítanie knihy Mareka Vadasa, ktoré je správou o fantastickej ceste malého chlapca a jeho psa Alana naprieč mestami, krajinami a kontinentmi. Hrdinovia príbehu sa stretávajú s priateľstvom i odmietaním. Bábkoherec Lukáš Tandara prečíta a zahrá s bábkami a perkusiami príbeh z knihy Útek.

detský program

11:00 / Kino Úsmev, workshop
Časopis Slniečko predstavuje novú rubriku - Menu prosím!

11:00 / Kino Úsmev, workshop
Časopis Slniečko predstavuje novú rubriku - Menu prosím!

Viete aké je história Vášho obľúbeného jedla? Alebo aká by mohla byť, ak by ste pustili svoju fantáziu na prechádzku. Vytvorte si na papieri tanier plný bláznivých farebných kombinácií a vymyslite si príbeh jeho vzniku.

detský program

13:00 / Artforum, čítanie
POSLEDNÝ PERMONÍK

13:00 / Artforum, čítanie
POSLEDNÝ PERMONÍK

Scénické čítanie knihy a workshop pre deti o poslednom žijúcom permoníkovi, ktorý zostal po masívnej ťažbe zlata pod Kremnicou úplne sám. Žije v svojej malej izbičke v štôlni, bolia ho uši, túla sa podzemnými chodbami a občas prejde tajne k niekomu do domu a prečíta si dennú tlač. Až vďaka osemročnému Adamovi sa odváži vyjsť po 500 rokoch medzi ľudí. S prekvapením zisťuje, že namiesto stredovekých mučiarní sú meste obchody, holičstvo a fitnescentrum, a úplne ho očaria súčasné vynálezy ako pouličné osvetlenie, futbal, alebo zákusky. Možno práve vďaka nim začne mať ľudí aj trochu rád.

Účinkujú: Tereza Oľhová a Eva Škandíková

diskusia

13:00 / Kino Úsmev
"Kritizovať je ľahké!"

13:00 / Kino Úsmev
"Kritizovať je ľahké!"

Aká je úroveň slovenskej literárnej kritiky? Majú kritici a kritičky nástroje potrebné na reflektovanie súčasných textov? Aký je to "dobrý kritik"? Diskusia možno neponúkne odpovede, zato však viac otázok – a srdečne vás na ňu pozývame.

Diskutujú: Lenka Šafranová, Dávid Dziak, Viliam Nádaskay, Vladimír Barborík

Moderuje: Martin Makara

diskusia + čítanie

14:00 / Artforum
Autorské čítanie Medziriadkov: Weronika Gogola a Ema Šašalová

14:00 / Artforum
Autorské čítanie Medziriadkov: Weronika Gogola a Ema Šašalová

Medziriadkarka Ema Šašalová a poľská spisovateľka Weronika Gogola sa predstavia na autorskom čítaní platformy pre mladú literatúru Medziriadky. Moderuje Soňa Uriková.

diskusia

14:00 / Kino Úsmev
P/r/ózy po roku 2000

14:00 / Kino Úsmev
P/r/ózy po roku 2000

Autorská monografia Marty Součkovej P/r/ózy po roku 2000 (2021) je dvojičkou takmer rovnomennej knihy z roku 2009 o slovenskej ponovembrovej literatúre. Součková vyberá z množstva autorov debutujúcich po roku 2000 i tentoraz takých, ktorí predstavujú nielen rozličné poetiky a vývinové tendencie, ale aj jej hodnotové preferencie. Součkovej rukopis sa vyznačuje jednoznačným, dobre vyargumentovaným kritickým postojom, ktorým sa neraz vymedzuje voči iným odborným reflexiám,  a minucióznou a presvedčivou argumentáciou so zmyslom pre detail. 

Moderuje: Peter Darovec

diskusia

15:00 / Artforum
Literárny klub s Richardom Pupalom

15:00 / Artforum
Literárny klub s Richardom Pupalom

Detstvo, až po maturitu, prežil na juhu stredného Slovenska vo Veľkom Krtíši, kde v roku 1990 zmaturoval na gymnáziu. Vyštudoval žurnalistiku a dejiny umenia na Univerzite Komenského a scenáristiku na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Pracoval ako barman a novinár, dnes sa živí ako scenárista a dramaturg. V roku 2014 debutoval zbierkou poviedok a čŕt Návštevy, v roku 2017 mu vyšla zbierka poviedok Čierny zošit. Hovorí: „Veľmi často ma inšpirujú spomienky na detstvo. V zásade je to tak, že jadro poviedky mám prežité a ostatné je obalené výraznou fabuláciou. Spomienky sú stále veľmi silné a pohľad na detstvo, ktoré som prežil, veľmi intenzívny.“

Moderuje: Viliam Nádaskay

diskusia

16:00 / Kino Úsmev
LQ - LITERÁRNY KVOCIENT #43: KRV JE LEN VODA / VILKOVIA

16:00 / Kino Úsmev
LQ - LITERÁRNY KVOCIENT #43: KRV JE LEN VODA / VILKOVIA

Diskusný formát LQ - Literárny kvocient sa už od roku 2016 snaží byť naplnením dlhodobého volania po kritickej reflexii súčasnej literárnej tvorby na Slovensku. Odbornú polemiku a literárnovedný diskurz v ňom dopĺňa zmysel pre vtip a ironický nadhľad.

Jana Micenková: KRV JE LEN VODA
Román je analýzou rozkladu dysfunkčnej rodiny, a zároveň sa snaží sa vysledovať z čoho pramenia príčiny násilia. Avšak nie v globálnom merítku, ale na malej vzťahovej ploche jednej rodiny...

Ivan Medeši: VILKOVIA
Dystopická vízia trpkého údelu mužnej lenivosti kvíliacej pod ostrou čižmou emancipácie. Aké šance má tradičná dobrosrdečnosť autentických lajdákov proti železnej usilovnosti vysnených spasiteliek, bravúrnych gitaristiek a ostrieľaných špeditérok?

Knihy Krv je len voda a Vilkovia budú hodnotiť Marta Součková, Mária Klapáková a Vladimír Barborík. Moderuje Peter Darovec.

diskusia + čítanie

17:00 / Kino Úsmev
Literárny klub s Modrým Petrom

17:00 / Kino Úsmev
Literárny klub s Modrým Petrom

Autorské čítanie kmeňových autoriek a autora vydavateľstva Modrý Peter, ktoré v roku 2021 oslavuje svoje tridsiate výročie. Jana Bodnárová predstaví novú básnickú zbierku Vesmírny prach si, Eva Luka prečíta z rukopisných básní a Marián Milčák taktiež uvedie svoju novú básnickú zbierku Provinčné básne.

Moderuje: Peter Milčák

diskusia + koncert

18:00 / Artforum
ARTDEBUT: Nicol Hochholczerová + Sám Bady ft. Poetic Elektric

18:00 / Artforum
ARTDEBUT: Nicol Hochholczerová + Sám Bady ft. Poetic Elektric

Svoje debutové dielo Táto izba sa nedá zjesť tento raz predstaví Nicol Hochholczerová.

Mladá autorka najprv niečo zažila, potom s obdivuhodným talentom písala. Tá izba sa nedala zjesť, táto kniha sa dá zhltnúť, hoci nie je určená na prvoplánovú zábavu. Ide v nej však o život, pretože tie spočiatku nenápadné udalosti, vyrozprávané originálnymi poetickými, až surreálnymi vetami, postupne vytvárajú príbeh vzťahu dospievajúceho dievčaťa k staršiemu mužovi, ktorý navždy zmenil minimálne jeden osud a jeden pohľad na svet.

Spojenie známeho košického street-artového básnika a producenta Sám Badyho (Santiaga), gitaristu Attilu Tverďáka s hudobno-literárnym formátom Poetic Elektric sa žánrovo pohybuje na hranici hiphop-indie-elektro-jazzu a spája rap autorských textov s originálnym hudobným doprovodom.

Vokál: Sám Bady (Gregor Badanič)
Gitara-guest: Attila Tverďák
Syntetizátor: Ľubo Kepič
Basa: Peter Beňo
Bicie: Daniel Dojčák

Moderuje: Lenka Šafranová

diskusia + čítanie

19:00 / Kino Úsmev, sála
TRI KAPITOLY DANIELA HRADECKÉHO

19:00 / Kino Úsmev, sála
TRI KAPITOLY DANIELA HRADECKÉHO

Daniel Hradecký sa narodil v roku 1973 v Moste v Českej republike. V rokoch 1994–2007 pracoval ako archivár Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech. Píše poéziu (Muž v průlomu, 2004; V cirkuse Calvaria, 2009; 64, 2013; Přibližování dřeva, 2019; XXX/Jezero, 2020) a prózu (Trosky jednoho deníku, 2016; Tři kapitoly, 2020). Za knihu Tři kapitoly sa stal laureátom prestížnej českej ceny Magnesia litera

„Hradecký, ten Hölderlin ze severních Čech, je neobyčejně sečtělý a umí to dát vědět. A taky umí ve větách, na správném místě, položit čtenářům jako polínko přes cestu správné slovo, takže musíte chodit obezřetně,“ zhodnotil jeho jedinečný literárny výkon český publicista a prozaik Jakub Šofar.

Moderuje: Martin Makara

koncert

20:00 / Tabačka, Veľká sála
FVLCRVM

20:00 / Tabačka, Veľká sála
FVLCRVM

Slovenský producent, dídžej, multiinštrumentalista a spevák FVLCRVM, aktuálny držiteľ ceny “Nahrávka roka” za EP Attentioncore v žánrovej kategórii Elektronická hudba v rámci Radio_Head Awards.

S požičaným menom od ruskej stíhačky našiel FVLCRVM formu v nekonzistentnosti, niekde na hrane medzi mainstreamom a undergroundom. Skreslenú a nepravidelnú ADHD produkciu okrajových klubových žánrov preplieta popovými linkami, v ktorej počuť silnú inšpiráciu zvukov 90-tych rokov.

koncert

21:00 / Tabačka, Veľká sála
VENTOLIN (CZECHO MECHO)

21:00 / Tabačka, Veľká sála
VENTOLIN (CZECHO MECHO)

Cez deň prednáša kultúrnu antropológiu na Karlovej univerzite v Prahe, po večeroch baví ľudí svojimi koncertmi. Ventolin vznikol v roku 2007 ako “oddychový projekt”, avšak veľmi rýchlo sa dostal do povedomia československej klubovej scény. Na svojich koncertoch používa staré samplery, analogové syntezátory a archaické drummmachiny. Je milovníkom primitívneho zvuku detroitského techna a talianskeho a indického disca z 80-tych rokov. Priťahuje ho analogová rozladenosť, šum, rozkolísanosť a nedokonalosť.

Všetko, čo ste chceli vedieť o komikse, ale ...

Podujatia sú súčasťou projektu § grafická novela / Introduction to European Graphic Novel in Slovakia.

workshop + prednáška

14:00 / Kino Úsmev, Malá sála
POMIMO

14:00 / Kino Úsmev, Malá sála
POMIMO

Na komiksovom workshope si spoločne s lektormi POMIMO vyskúšate proces tvorby komiksu od prvotného nápadu, príbehu, tvorby postáv až po kresbu vlastného krátkeho komiksu. Zároveň sa dozviete aj o tom, aké je byť nezávislým komiksovým autorom alebo autorkou na Slovensku a kto všetko stojí za POMIMO.
Účinkujú: Klára Štefanovičová, Dávid Marcin a Lukáš Freytag

prednáška

16:00 / Kino Úsmev, Malá sála
Politický komiks

16:00 / Kino Úsmev, Malá sála
Politický komiks

Prepojenie politiky a komiksu na prvý pohľad pôsobí antagonisticky: politika je predsa niečo vážne a dôležité, podľa slovníka cudzích slov je to „oblasť verejných štátnych záležitostí“ a naopak, komiks zväčša vnímame ako ľahkú, nenáročnú zábavu. Podľa slovníka ide „o kreslený seriál komických a dobrodružných príbehov“. Zdanlivá nezlučiteľnosť je však mylná. Politika a komiks majú k sebe blízko už celé stáročia. 

Prednáška o slovenskom a českom politickom komikse s Petrom Karpinským (SK) a L.P.Fish-om (CZ). 

Peter Karpinský je slovenský spisovateľ a jazykovedec. Venuje sa písaniu umeleckej literatúry a odborných prác. Pôsobí na Inštitúte slovakistiky a mediálnych štúdií na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity.
L.P.Fish je filmový publicista, spoluautor podcastu Pop magazínu A2larm. Jeden zo zakladateľov a šéfredaktor časopisu ŽIVEL. Zaoberá sa alternatívnou kultúrou, aj keď on ju radšej nazýva autentickou.

prednáška

17:00 / Kino Úsmev, Malá sála
Český a slovenský komiksový román (graphic novel) a jeho miesto v súčasnom domácom komikse

17:00 / Kino Úsmev, Malá sála
Český a slovenský komiksový román (graphic novel) a jeho miesto v súčasnom domácom komikse

Člen Centra pro studia komiksu Ústavu pro českou literaturu AV ČR a Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a spoluautor významných komiksových publikácii ako Před komiksem: Formování domácího obrázkového seriálu ve 2. polovině XIX. století, Dějiny československého komiksu 20. století či V panelech a bublinách. Kapitoly z teorie komiksu. Martin Foret na festivale LiKE predstaví český a slovenský komiksový román.

prednáška

18:00 / Kino Úsmev, Malá sála
TOYBOX: Učebnica komiksu

18:00 / Kino Úsmev, Malá sála
TOYBOX: Učebnica komiksu

Inšpirovaná graffiti a streetartom, poučená DIY estetikou techno scény rovnako ako znalosti literárnej, filmovej a umeleckej histórie, sa prakticky okamžite stala kľúčovou osobnosťou komiksu nového tisícročia. Oceňovaná autorka nevšednej učebnice určenej všetkým záujemcom o komiks bez ohľadu na vek, odbornosť či skúsenosti. Nie je to len obyčajná príručka, je to zároveň originálny komiksový autoportrét.

PARTNERI

Festival organizuje občianske združenie literarnyklub.sk.

2

Hlavný partner

1

Festival z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia

Partneri

3
4
5
6
7
8

Mediálni partneri

9
10
11
12
13
14

Kontakty

Dramaturgia festivalu:
František Malík 
dramaturgia@literarnyklub.sk

Hlavná produkcia:
Matej Feldbauer 
matej.feldbauer@literarnyklub.sk

Produkcia:
Viktória Mračková 
viktoria.mrackova@literarnyklub.sk

PR a grafická vizualizácia festivalu:
Katarína Rybnická